Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Riyad Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Suudi Arabistan nezdindeki ilk temsilciliğimiz 1926 yılında, Suudi Arabistan Krallığı, Yemen Arap Cumhuriyeti ve Oman Sultanlığı’na akredite olarak Cidde’de hizmete başlamıştır. Önceleri Siyasi Mümessillik adıyla kurulan Büyükelçiliğimiz 1985 yılına kadar Cidde’de faaliyet gösterdikten sonra Suudi Arabistan Krallığının talebi üzerine, diğer ülke büyükelçilikleri ile birlikte 1985 yılında Riyad’a taşınmıştır.

Suudi Arabistan nezdinde faaliyet gösteren Cidde ve Riyad Büyükelçiliklerimizde bugüne kadar görev yapan misyon şefleri ile ilgili bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

 

 
Süleyman Şevket Bey
Büyükelçi
25.05.1926-10.10.1927
Abdülgani Seni Yurdman
Büyükelçi
10.10.1927-31.07.1931
Ahmet Lütfullah Bey
Büyükelçi
05.09.1931-30.08.1932
Celal Arat
Büyükelçi
16.12.1932-30.09.1936
Muhiddin Raşit Paysal
Büyükelçi
25.10.1936-09.06.1937
Talat Acarer
Büyükelçi
09.06.1937-03.01.1938
Sadullah Gören
Büyükelçi
04.01.1938-01.12.1941
Nizamettin Ayaşlı
Büyükelçi
19.07.1942-21.08.1943
Emin Ali Sipahi
Büyükelçi
21.01.1944-10.06.1945
Fuad Carım
Büyükelçi
04.08.1945-20.12.1946
Rıfkı Refik Pasin
Büyükelçi
30.01.1947-21.05.1949
Alaaddin Tiritoğlu
Büyükelçi
26.02.1950-14.07.1950
Cevdet Dülger
Büyükelçi
27.02.1951-04.10.1955
Kemal Aziz Bayman
Büyükelçi
31.10.1952-16.02.1957
Mehmet İrfan Karasar
Büyükelçi
30.09.1957-03.04.1960
Abdüllahat Birden
Büyükelçi
28.09.1960-30.12.1962
Cemal Arsal
Büyükelçi
31.01.1963-20.06.1963
Haluk Kocaman
Büyükelçi
29.03.1964-18.01.1967
Nejdet Özmen
Büyükelçi
31.12.1966-01.01.1971
Celadet Kıyasi
Büyükelçi
01.01.1971-01.01.1977
Fikret Bereket
Büyükelçi
01.01.1977-01.01.1980
Hüseyin Çelem
Büyükelçi
26.02.1981-26.09.1983
Umut Arık
Büyükelçi
06.09.1985-31.01.1987
Ercan Vuralhan
Büyükelçi
16.03.1987-17.09.1987
Yaşar Yakış
Büyükelçi
24.01.1988-06.01.1992
Ali Tınaz Tuygan
Büyükelçi
07.01.1992-01.12.1994
Türkekul Kurttekin
Büyükelçi
28.12.1994-01.01.1999
Ahmet Sedat Banguoğlu
Büyükelçi
04.01.1999-01.08.2001
Osman Süleyman Durak
Büyükelçi
01.08.2001-01.02.2004
Uğur Doğan
Büyükelçi
02.02.2004-24.01.2007
Naci Koru
Büyükelçi
15.02.2007-20.07.2009
Ahmet Muhtar Gün
Büyükelçi
15.01.2010-24.12.2013