Duyuru - Adres Beyanlari “diğer Adres”

Riyad Büyükelçiliği 10.06.2020

DUYURU - ADRES BEYANLARI “DİĞER ADRES”

Vatandaşlarımız yurtdışı adres beyanlarını Konsolosluk şubelerimizden yapabilmektedirler. Ne varki, Türkiye’de gerçekleştirilen araç alım-satımı, taşınmaz alım-satımı, okul kaydı vb. gibi işlemlerde Türkiye’den bir adres verilmesi istenmektedir. Vatandaşlarımızın Türkiye’de bu işlemler için adres beyan etmeleri durumunda yurtdışındaki adres beyanları iptal olmakta, bu nedenle özellikle seçim zamanlarında yurt dışı adres beyanı olmamasından ötürü vatandaşlarımız zor duruma düşmektedirler.

Yukarıda belirtilen sorunun çözümü için vatandaşlarımızın Türkiye’de gerçekleştirecekleri adres beyanı isteyen işlemlerde ikincil bir adres beyanı (diğer adres) bildirme imkanları bulunmaktadır. Böylelikle, vatandaşlarımızın birinci adresi yurtdışındaki adres görünürken ikinci adresi “diğer adres” Türkiye’deki adres olarak işlem tesis edebilmektedirler.

“Diğer adres” beyanları şu an için yurt dışı temsilciliklerimizde yapılamamaktadır.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız “diğer adres” beyanlarını, il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden, e-devletten(www.turkiye.gov.tr ), www.nvi.gov.tr. web sitesi üzerinden (e-devlet kimlik doğrulama sistemine yönlendirmektedir);e-imza, mobil imza ve sms yoluyla yapabilmekte ve yurtdışı adresi korunmakla birlikte “diğer adres” ile Türkiye’deki işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Saygılarımızla