Umre Ve Ticaret Vizesiyle Gelip Hac Yapmak İçin Vize İhlailinde Bulunmuş Vatandaşlarımıza İlişkin Duyuru

Riyad Büyükelçiliği 11.11.2012

1) Umre vizesi ile Suudi Arabistan’a giriş yapmış olan, ancak Hac ibadetini de gerçekleştirmek amacıyla, vize ihlalinde bulunarak zamanında Suudi Arabistan’dan çıkış yapmayan vatandaşlarımızın durumuna ilişkin olarak Suudi Arabistan yetkili makamlarından edinilen bilgilerden sözkonusu vatandaşlarımızın çıkış işlemlerinin, yalnızca vizelerinde kayıtlı sponsor firma (Suudi Arabistan’daki Umre Organizatörü) tarafından yaptırılabileceği öğrenilmiştir.

 

Aynı yetkililer, sponsor firmaların, bu amaçla başvuru yazısı hazırlamaları, firma görevlisinin işlemi yapılacak kişilerle birlikte Cidde’de bulunan “Kaçak Durumdaki Yabancıları Sınır Dışı Etme Merkezi’nde (Terhil)” hazır bulunmaları, parmak izi tarattırmalarını yaptırtarak sözkonusu Merkez’den çıkış izni işlemlerini tamamlatmaları gerektiğini bildirmişlerdir.

 

2) Bahsekonu vatandaşlarımızdan pasaportunu kaybetmiş olanlara, Cidde Başkonsolosluğumuza başvurmaları durumunda ülkemize dönüşlerini teminen “geçici pasaport” düzenlenmektedir.

 

Ayrıca, Arapça bilen bir Başkonsolosluğumuz personeli, çıkış işlemi yaptıran vatandaşlarımıza yardımcı olmak üzere, 3 Kasım 2012'den bu yana Terhil‘de görevlendirilmiş bulunmaktadır.

 

3) Kaçak ve yasal olmayan duruma düşmüş olan vatandaşlarımızın bu kurallara uymaları ve gerekli yasal işlemleri tamamlamaları zorunludur.

 

Gerek Türk gerek Suudlu firmalar, getirdikleri müşterilerini tekrar ülkelerine geri götürmekle, kaçak duruma düşenlerin yurtdışı çıkış işlemlerini Terhil'de sonuçlandırmayla yükümlüdürler.  

 

Cidde Başkonsolosluğumuzun yükümlülük, sorumluluk ve yetkisi açısından, Terhil'deki vatandaşlarımıza tercüme yardımında bulunularak işlemlerin hızlandırılmasını sağlamak dışında bir müdahalede bulunması mümkün değildir.

Saygıyla duyurulur.