Büyükelçi Naci Koru'nun “atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı” Mesajı

Riyad Büyükelçiliği 18.05.2009

19 Mayıs “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”nı Suudi Arabistan’da yaşayan siz vatandaşlarımızla birlikte kutluyor olmaktan mutluluk duyuyorum.

19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda uyanışımızın simge tarihidir. Savaşlardan bunalmış bir halk, bir neslin azim ve kararlılığı ile büyük bir liderin öncülüğünde, 19 Mayıs 1919’da büyük bir mücadelenin fitilini ateşlemiştir. Bütün şartlar aleyhlerine göründüğü; teslimiyetçi fikirler halkın mücadele azmi ve kararlılığını kırmak için çaba gösterdiği ve eski bir imparatorluğun yorgun orduları büyük bir hızla tasfiye edildiği halde verilen bu büyük mücadele dünya tarihinde büyük bir cesaret ve fedakârlık örneği olarak anıtlaşmıştır. O günler itibarıyla, bir milletin yok oluşu olarak nitelenebilecek olan manzara, bütün zorluklara isyan eden bir milletin küllerinden tekrar doğuşu olarak tarihe mal olmuştur. 19 Mayıs 1919 işte bu mücadelenin çekirdeği olarak tarihimizin en önemli sayfalarından birisini teşkil etmektedir.

Cumhuriyetimizin kurucusu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılmasından hemen önce Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasına karar verilen 19 Mayıs’lar, Atatürk ve silah arkadaşlarının mirasının yurtiçinde ve yurtdışında kadirşinaslıkla anılmasına vesile olmaya devam etmektedir.

Bu duygularla, şahsım ve Büyükelçilik mensubu arkadaşlarım adına, Suudi Arabistan’da yaşayan bütün vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.

En iyi dileklerimle,

Naci Koru
Büyükelçi