Bahar Şenliği

Riyad Büyükelçiliği 28.03.2009

Büyükelçiliğimizin girişimiyle, 19 Mart 2009, Perşembe günü Riyad'daki Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerinin (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan) Büyükelçiliklerinin katılımlarıyla Büyükelçiliğimizde Nevruz vesilesiyle Bahar Şenliği düzenlenmiştir.

Bahar Şenliği, katılımcı ülke Büyükelçilerinin konuşmalarıyla başlamış, ardından Büyükelçiler örs dövmüşler, geleneksel Nevruz ateşi yakılmış, geleneksel Hedik ikramında bulunulmuş yapılmış ve daha sonra sahnede çeşitli gösteriler yapılmıştır.

Gösteriler çerçevesinde, Riyad Uluslararası Türk Okulu öğrencileri Artvin, Elazığ, Ege ve Karadeniz yörelerimizden halk oyunları sergilemiş ve Türk müziği ile diğer katılımcı ülke müziklerinden örnekler sunmuşlardır. Kazakistan ve Özbekistan da yerel halk oyunu, şarkı ve şiirlerini sergilemişlerdir.

Bahar Şenliği faaliyetleri kapsamında kermes de gerçekleştirilmiştir. Kermeste, ülkemizin ve Suudi Arabistan'da iş yapan firmalarımızın muhtelif gıda, çini, gümüş, el işi, sanat, tekstil, kozmetik, kilim, porselen, cam vb. ürünleri satılmıştır. Kermese diğer organizatör ülkeler de kendi kültürlerini yansıtan standlarla katılmışlardır.

Şenlikte katılımcı ülkelerin mutfaklarından örnekler sunulmuştur. Her ülkenin kendi standlarıyla katıldığı bu bölümde, ülkemiz tarafından mantı, MADO dondurması ve tatlıları, döner, kebap, köfte, gözleme, içli köfte, tatlı ve diğer ürünlerimiz sunulmuştur. Bahar Şenliği çerçevesinde ayrıca, piyango çekilişi yapılmıştır.

Başta vatandaşlarımız olmak üzere, organizatör ülkelerin Riyad'daki toplumlarına, Riyad'daki diplomatik misyon mensuplarına ve Suud vatandaşlarına açık olan faaliyete yaklaşık 1500 kişi katılmıştır.

Faaliyetten elde edilen gelir ülkemizdeki bir sağlık kuruluşuna bağışlanacaktır.

Vatandaşlarımız tarafından beğeni ile karşılanan Bahar Şenliğinin, benzer şekilde önümüzdeki yıllarda da yapılması öngörülmektedir.

En iyi dileklerimizle,
T.C. Riyad Büyükelçiliği