Öğretmenler Günü Mesajı

Riyad Büyükelçiliği 24.11.2008

Büyükelçimiz Naci Koru’nun Öğretmenler Günü vesilesiyle yayımladığı mesaj aşağıda sunulmaktadır.

En iyi dileklerimizle,
T.C. Riyad Büyükelçiliği

Öncelikle “Öğretmenler Günü”nüzü kutlarım.

Öğretmenlerimiz dünyanın en kutsal mesleğini icra etmektedirler. Sizler çocuklarımızı eğitmekte, onları yetiştirmekte ve topluma kazandırmaktasınız. Başöğretmen Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Sizler, bizlerin size emanet ettiği yarınlarımızı hazırlamak için çalışan birer rehbersiniz.

Öğretmenliğin kutsal olduğu kadar zor bir meslek olduğunu hepimiz biliyoruz. Sizler bu zorluklara ilave olarak, ülkemizden ve yakınlarınızdan ayrı bir şekilde bu zorlu görevi yerine getirmektesiniz. Yaptığınız fedakarlıkları, öğrencileri yetiştirmek için gösterdiğiniz gayretleri görüyor ve sizleri her zaman takdir ediyoruz. Siz öğretmenlerimizin, bizim için, tüm milletimiz için çok değerli olduğunuzu bir kere daha hatırlatmak isterim.

Ülkemiz yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın eğitimine de önem vermekte, bu nedenle ekonomik boyutu da dahil olmak üzere birçok zorluğu göze alarak yurt dışına öğretmen göndermektedir.

Suudi Arabistan’da yaşayan öğrencilerimizin iyi bir şekilde yetiştirilmesi, ülkemizin yurt dışında en iyi şekilde temsil edilmesi açısından ayrıca önemlidir. Bu konuda da sizlere önemli görevler düşmektedir. Çocuklarımızın akademik yaşamlarında başarılı olmalarının, sosyal anlamda kendilerine güvenli bireyler olarak yetiştirilmelerinin ve çok iyi derecede Arapça bilmelerinin gerekli olduğu inancındayım. Ayrıca, Suudi Arabistan’da yaşayan vatandaşlarımız arasında varolan dayanışma, birlik ve beraberliğin devamı açısından siz öğretmenlerimizin bir çimento rolü üstlenebileceğinizi düşünüyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Öğretmenler Gününüzü bir kere daha kutluyor, en iyi dileklerimi sunuyorum.

Naci Koru
Büyükelçi