Türkiye Bu Yılki Jenadriye Festivali'nin Onur Konuğu

Riyad Büyükelçiliği 27.02.2008

Bu yıl Türkiye’nin “misafir ülke” olarak katılacağı geleneksel Jenadriye Festivali etkinlikleri 5 Mart 2008 Çarşamba günü başlayacak, 6 Mart Perşembe günü Festival alanı tüm ziyaretçilere açılacaktır.

Bilindiği üzere, Jenadriye Festivali Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın himayesinde ve Kral'a doğrudan bağlı Milli Muhafız Ordusu'nun ev sahipliğinde Riyad'da düzenlenen, Suudi Arabistan’ın en itibarlı kültürel etkinliğidir. 23. Jenadriye Festivali, bu yıl 5-19 Mart 2008 tarihlerinde Thumama yolu üzerinde bulunan Jenadriye Festival alanında gerçekleştirilecektir.
Her yıl yüz bine yakın kişi tarafından ziyaret edilen, Suudi Arabistan’ın tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtan çeşitli el sanatları eserlerinin sergilendiği, yerel dans gösterilerinin yapıldığı, sempozyum ve seminerler düzenlendiği geleneksel Jenadriye Festivali’ne 2008 yılında ilk kez başlatılan bir uygulama çerçevesinde, Türkiye “misafir ülke” sıfatıyla davet edilmiştir. Ülkemiz bu seneki festivale 100’ün üzerinde sanatçı, zanaatkar ve uzmanla katılacaktır.
Suudi Arabistan Kralı’nın ve diğer üst düzey Suudi yöneticilerin katılması beklenen 5 Mart Çarşamba günkü Festival açılışında Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay da bir konuşma yapacaktır.
Festival alanının merkezinde Türkiye’ye tahsis edilen yaklaşık 1000 m2 genişliğindeki bir alanda, ülkemizden sanatçıların görev alacağı seramik, çini, hat-boyama, üfleme cam, ebru, dokuma, lületaşı, kazaz, sedef, ahşap ve gümüş işleme standlarında geleneksel el sanatlarımız ziyaretçilere tanıtılacaktır. Festival alanında ayrıca Türk yemekleri, kahve, fındık, Antep fıstığı, kuru üzüm, dondurma ve tatlılar gibi Türk mutfağının çeşitli zenginlikleri ziyaretçilere ikram edilecektir.
Festival süresince Devlet Halk Dansları Topluluğumuz tarafından Türkiye’nin çeşitli yörelerine ait halk dansları gösterileri gerçekleştirilecektir. Yaklaşık 1500 kitabın tanıtılacağı kitap sergisi,fotoğraf sergisi, İstanbul sergisi ve “Belgelerle Osmanlı-Suudi İlişkileri” sergisi, festival çerçevesinde ülkemizin tanıtımına yönelik etkinliklerden bazılarıdır.
Festival çerçevesinde, Türkiye Suudi Arabistan ilişkilerinin çeşitli boyutları ve Türkiye konulu konferanslar verilecektir. Vize sorunu nedeniyle, Türkiye’den gelmesi beklenen konuşmacılar konferanslarda bulunamayacaklardır. Sözkonusu konferansların programı aşağıda sunulmuştur. (Büyükelçiliğimizde 9 Mart Pazar günü düzenlenmesi öngörülen “İstanbul: Uygarlıkları Birleştiren Köprü” başlıklı seminere katılmak isteyenlerin, aynı gün e-posta veya telefon yoluyla saat 15.00’a kadar Büyükelçiliğimize bilgi vermeleri rica olunur.)
Jenadriye Festivali boyunca, akşamları Büyükelçiliğimizde son dönem Türk sinemasının başarılı örnekleri gösterilecektir. Bu çerçevede gösterimi yapılması planlanan filmler ve gösterim tarihlerini içeren program da keza aşağıda sunulmuştur. (Film gösterimlerine katılmayı arzu eden vatandaşlarımızın, gerekli tedbirlerin alınabilmesi için en geç gösterimin yapılacağı gün saat 15.00’e kadar Büyükelçiliğimize bilgi vermeleri saygıyla rica olunur.)
Jenadriye Festivali çerçevesinde 6 Mart tarihinden itibaren gerçekleştirilecek tüm etkinliklere Suudi Arabistan’da yaşayan tüm vatandaşlarımız davetlidir.
En iyi dileklerimizle,
Riyad Büyükelçiliği
Jenadriye Festivali Çerçevesinde Düzenlenecek Konferanslar

7 Mart Cuma, 18.00-19.30
Kral Faysal Kültür Merkezi
Su ve Enerji Alanında Türk Suudi İşbirliği
8 Mart Cumartesi, 18.00-19.30
Kral Faysal Kültür Merkezi
Türk Suudi kültürel ve Siyasi İlişkiler
9 Mart Pazar, 20.30
Büyükelçilik binası, Diplomatic Quarter
İstanbul: Uygarlıkları Birleştiren Köprü
Konuşmacı: Mahmud Zeynel Abidin
Jenadriye Festivali Süresince
Büyükelçiliğimizde Gösterilecek Türk Filmleri
(Tüm filmler Büyükelçiliğimizde saat 20.00’de gösterilecektir)
6 Mart 2008 Perşembe
Babam ve Oğlum (My Father and My Son)
Yön: Çagan Irmak / Ege Tanman, Fikret Kuşkan
8 Mart 2008 Cumartesi
Propaganda
Yön: Sinan Çetin / Metin Akpınar, Meltem Cumbul
10 Mart 2008 Pazartesi
Her Sey Çok Güzel Olacak (Everything's Gonna Be Great)
Yön: Ömer Vargı / Cem Yılmaz, Mazhar Alanson
12 Mart 2008 Çarşamba
Kurtlar Vadisi Irak (Valley of The Wolves Iraq)
Yön: Serdar Akar / Necati Şaşmaz, Billy Zane
14 Mart 2008 Pazar
Temmuzda (In July)
Yön: Fatih Akın / Mehmet Kurtuluş, İdil Ünel
16 Mart 2008 Salı
Eşkıya (The Bandit)
Yön: Yavuz Turgul / Şener Şen, Yeşim Salkım