Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Suudi Arabistan nezdindeki ilk temsilciliğimiz 1926 yılında, Suudi Arabistan Krallığı, Yemen Arap Cumhuriyeti ve Oman Sultanlığı’na akredite olarak Cidde’de hizmete başlamıştır. Önceleri Siyasi Mümessillik adıyla kurulan Büyükelçiliğimiz 1985 yılına kadar Cidde’de faaliyet gösterdikten sonra Suudi Arabistan Krallığının talebi üzerine, diğer ülke büyükelçilikleri ile birlikte 1985 yılında Riyad’a taşınmıştır.

Suudi Arabistan nezdinde faaliyet gösteren Cidde ve Riyad Büyükelçiliklerimizde bugüne kadar görev yapan misyon şefleri ile ilgili bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

Süleyman  Şevket Bey
Süleyman Şevket BeyBüyükelçi

25.5.1926-10.10.1927

Abdülgani Seni  Yurdman
Abdülgani Seni Yurdman Büyükelçi

10.10.1927-31.7.1931

Ahmet  Lütfullah Bey
Ahmet Lütfullah BeyBüyükelçi

5.9.1931-30.8.1932

Celal  Arat
Celal AratBüyükelçi

16.12.1932-30.9.1936

Muhiddin Raşit  Paysal
Muhiddin Raşit PaysalBüyükelçi

25.10.1936-9.6.1937

Talat  Acarer
Talat AcarerBüyükelçi

9.6.1937-3.1.1938

Sadullah  Gören
Sadullah GörenBüyükelçi

4.1.1938-1.12.1941

Nizamettin  Ayaşlı
Nizamettin AyaşlıBüyükelçi

19.7.1942-21.8.1943

Emin Ali  Sipahi
Emin Ali SipahiBüyükelçi

21.1.1944-10.6.1945

Fuad  Carım
Fuad CarımBüyükelçi

4.8.1945-20.12.1946

Rıfkı Refik  Pasin
Rıfkı Refik PasinBüyükelçi

30.1.1947-21.5.1949

Alaaddin  Tiritoğlu
Alaaddin TiritoğluBüyükelçi

26.2.1950-14.7.1950

Cevdet  Dülger
Cevdet DülgerBüyükelçi

27.2.1951-4.10.1955

Kemal Aziz  Bayman
Kemal Aziz BaymanBüyükelçi

31.10.1952-16.2.1957

Mehmet İrfan  Karasar
Mehmet İrfan KarasarBüyükelçi

30.9.1957-3.4.1960

Abdüllahat  Birden
Abdüllahat BirdenBüyükelçi

28.9.1960-30.12.1962

Cemal  Arsal
Cemal ArsalBüyükelçi

31.1.1963-20.6.1963

Haluk  Kocaman
Haluk KocamanBüyükelçi

29.3.1964-18.1.1967

Nejdet  Özmen
Nejdet ÖzmenBüyükelçi

31.12.1966-1.1.1971

Celadet  Kıyasi
Celadet KıyasiBüyükelçi

1.1.1971-1.1.1977

Fikret  Bereket
Fikret BereketBüyükelçi

1.1.1977-1.1.1980

Hüseyin  Çelem
Hüseyin ÇelemBüyükelçi

26.2.1981-26.9.1983

Umut  Arık
Umut ArıkBüyükelçi

6.9.1985-31.1.1987

Ercan  Vuralhan
Ercan VuralhanBüyükelçi

16.3.1987-17.9.1987

Yaşar  Yakış
Yaşar YakışBüyükelçi

24.1.1988-6.1.1992

Ali Tınaz  Tuygan
Ali Tınaz TuyganBüyükelçi

7.1.1992-1.12.1994

Türkekul  Kurttekin
Türkekul KurttekinBüyükelçi

28.12.1994-1.1.1999

Ahmet Sedat  Banguoğlu
Ahmet Sedat BanguoğluBüyükelçi

4.1.1999-1.8.2001

Osman Süleyman  Durak
Osman Süleyman DurakBüyükelçi

1.8.2001-1.2.2004

Uğur Doğan
Uğur DoğanBüyükelçi

2.2.2004-24.1.2007

Naci Koru
Naci KoruBüyükelçi

15.2.2007-20.7.2009