Büyükelçinin Mesajı

Değerli vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Suudi Arabistan Krallığı nezdindeki Büyükelçisi olarak 22 Aralık 2017 tarihinde Riyad’da görevime başlamış bulunmaktayım.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında köklü tarihi, kültürel ve toplumsal bağlara dayanan yakın ilişkiler bulunmaktadır. Ülkelerimiz arasında her alanda mevcut işbirliği, ortak bir geçmişe, benzer değerlere sahip halklarımız arasındaki kardeşliğin de doğal bir sonucudur. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında gerçekleştirilen çok sayıda karşılıklı üst düzey ziyaretde ilişkilerimizin düzeyini yansıtmaktadır.

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri son yıllarda daha da derinleşerek güçlenmiştir. Her ikisi deG20 ülkesi olan Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki işbirliği, bölgesel güvenlik ve istikrar açısından da büyük önem taşımaktadır.

Suudi Arabistan’la ekonomik ve ticari ilişkilerimiz de hızla gelişmektedir. İki ülke arasındaki yıllık ticaret hacmi 5 milyar ABD Dolarını aşmakla birlikte iki ülkenin potansiyelini yansıtmamaktadır. Türk müteahhitlik firmalarının Suudi Arabistan’da son yıllarda üstlendikleri projelerin değeri 23 milyar ABD Dolarını geçmiştir. Ülkemizdeki Suudi sermayeli doğrudan yatırımlar ise 2 milyar Dolar seviyesindedir. Türkiye’yi ziyaret eden Suudi turist sayısı 750 binlere ulaşmıştır. Suudi Arabistan halkının Türkiye’ye yönelik artan ilgisi de bizi memnun etmektedir.

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini daha da ileri seviyelere taşımak için değerli vatandaşlarımızın ve Suudi dostlarımızın desteğine de ihtiyaç duymaktayız. Ülkemizin Suudi Arabistan’daki kültür elçileri olarak gördüğümüz vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimize bugüne kadar sağladığı destek ve katkıyı bundan sonra da esirgemeyeceğine olan inancım tamdır.

Sizlerin görüş ve önerileriniz bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede, gerek Büyükelçiliğimizin gerek Cidde Başkonsolosluğumuzun kapılarının, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da daima herkese açık olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum.

Bu vesileyle değerli vatandaşlarımıza ve Suudi dostlarımıza tüm Büyükelçilik personeli adına içten selamlarımızı ve en iyi dileklerimizi sunuyorum.