Büyükelçinin Mesajı

Değerli vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Suudi Arabistan Krallığı nezdindeki Büyükelçisi olarak 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren Riyad’da görevime başlamış bulunmaktayım.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında köklü tarihi, kültürel ve toplumsal bağlara dayanan yakın ilişkiler bulunmaktadır. Ülkelerimiz arasında her alanda mevcut işbirliği, ortak bir geçmişe, benzer değerlere sahip halklarımız arasındaki kardeşliğin de doğal bir sonucudur. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında gerçekleştirilen çok sayıda karşılıklı üst düzey ziyaret de ilişkilerimizin düzeyini yansıtmaktadır. Göreve başlar başlamaz gerçekleşen Sayın Başbakanımızın ziyareti ikili ilişkilerimize önemli bir ivme kazandırmıştır.

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri son yıllarda daha da derinleşerek güçlenmiş ve “stratejik ortaklık” mertebesine ulaşmıştır. Türkiye-Suudi Arabistan işbirliği bölgesel güvenlik ve istikrar açısından da büyük önem taşımakta, dünya barışına hizmet etmektedir.

Suudi Arabistan’la ekonomik ve ticari ilişkilerimiz de hızla gelişmektedir. İki ülke arasındaki yıllık ticaret hacmi 5 milyar Dolar’ı aşmakla birlikte iki ülkenin potansiyelini yansıtmamaktadır. Türk müteahhitlik firmalarının Suudi Arabistan’da son yıllarda üstlendikleri projelerin değeri 15 milyar Dolar’a ulaşmıştır. Ülkemizdeki Suudi sermayeli doğrudan yatırımlar ise 2 milyar Dolar seviyesindedir. Türkiye’yi ziyaret eden Suudi turist sayısı 600 bin’in üzerine çıkmıştır. Suudi Arabistan halkının Türkiye’ye yönelik artan ilgisi de bizi memnun etmektedir.

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini daha da ileri seviyelere taşımak için değerli vatandaşlarımızın ve Suudi dostlarımızın desteğine de ihtiyaç duymaktayız. Ülkemizin Suudi Arabistan’daki kültür elçileri olarak gördüğümüz vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimize bugüne kadar sağladığı destek ve katkıyı bundan sonra da esirgemeyeceğine olan inancım tamdır.

Sizlerin görüş ve önerileriniz bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede, gerek Büyükelçiliğimiz gerek Cidde Başkonsolosluğumuzun kapılarının, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da daima herkese açık olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum.

Bu vesileyle değerli vatandaşlarımıza ve Suudi dostlarımıza tüm Büyükelçilik personeli adına içten selamlarımızı ve en iyi dileklerimizi sunuyorum.